Livesport
talk

Livesport Talk IX – 21.11. 2019

Datová analytika
ve službách sportu
a mobility

Moderoval
burian

Celým večerem prováděl Petr Burian. S ním můžete probrat nejen vývoj v Livesportu, ale i další věci, které u nás děláme.

Petr je v Livesportu jeden ze služebně nejstarších. Už v roce 2007 nastoupil na pozici vedoucího vývoje a našim programátorům šéfuje dodnes. V prvních letech se zaměřoval na technologický rozvoj a výkonové optimalizace sítě FlashScore, vlajkové lodi firmy. Dnes se věnuje spíš řízení než programování - pomáhá kolegům s rozvojem a organizací týmů a projektů.

Datová analytika pro 130+ aplikací

Naše webové a mobilní aplikace používají měsíčně desítky milionů uživatelů. Analyzujeme jejich chování, zajímavé trendy a spoustu dalších - pro nás užitečných - dat. Tonda vám ukáže, jak řešíme analytiku pro naši flotilu více než 130 aplikací. Vysvětlí, co všechno u nás měříme, vyhodnocujeme a jaké k tomu používáme technologie. A také si povíme o tom, na jaké zajímavé překážky při tom narážíme.
Přednášel
kucera

Tonda nastoupil do Livesportu v roce 2015 jako webový analytik. Aktuálně pracuje jako datový analytik v rámci R&D týmu a podílí se na tvorbě nové BI architektury. Nejraději by všechno automatizoval. Ve volném čase se věnuje rodině a občas ještě fotbalu, který stále aktivně hraje. Poslední dobou se zajímá o využití dat ve sportu, a to především ve fotbale.

Se self-service BI do nekonečna a ještě dál

Mít čtyři analytiky ve firmě, která má 40 lidí, je super. Co kdyby ale těch analytiků bylo 40? Co kdyby každý ve firmě měl přístup do databáze, zvládl pracovat s daty a umět si postavit dashboard? Byl by to splněný sen, anebo noční můra? A jde toho vůbec dosáhnout? V Liftagu má k datům přístup úplně každý a Radek vám řekne proč to dělat, proč to nedělat, jak to reálně funguje a taky proč se rozhodli právě pro tenhle přístup a zda s ním budou i nadále pokračovat.

Radek v době prezentace pracoval jako Head of BI v Liftagu a spolu se svým týmem pracoval na tom, aby každý ve firmě miloval a používal data. Podílel se na plánech, jak s daty pracovat dál, na návrhu a přípravě nové architektury, prioritizaci všeho, co na BI jde, až po psaní SQL a opravování chyb. Volný čas tráví s rodinou, u filmů nebo zlepšováním se ve skládání Rubikovy kostky.

Jak vydolovat cenné informace z obyčejného textu

Pro někoho může být uživatelský feedback nutné zlo, pro nás je to ale důležitý zdroj informací - a tak s ním i zacházíme. Martin vám řekne, jak se snažíme práci se zpětnou vazbou zlepšit, jaké pokusy jsme dělali (a jakých omylů jsme se dopustili) a jak jsme nakonec začali stavět reporting, který umí z těchto textů zajímavé informace vydolovat. Povíme si o tom, co všechno z feedbacku dostáváme a jak to pomocí nástrojů, jakými jsou Firebase, ML, GoogleAPI a PowerBI, přetváříme na data.
Přednášel
pova

Martin začínal v Livesportu v roce 2010, kdy tu ještě byla jen malá hrstka sportovních nadšenců, a po osmi letech se do firmy vrátil. Miluje statistiky a rád vymýšlí rozšíření pro všechny sportovní fanoušky, sleduje konkurenční projekty a možnosti na nových trzích. Ve volném čase doplňuje data do naší databáze a užívá si sportovní přenosy.

Livesport Talk VIII — 25.04. 2019

Modernizujeme frontend:
tipy & triky od měření po vývoj
po vývoj

CSS a JS: co udělat s blokováním rychlosti webu?

Martin se podívá na dva nejproblematičtější zdroje blokující zobrazení webů. Proč je to u většiny webů velký problém? A jak to eliminovat?
Přednášel
michalek

Martin je specialista na CSS a rychlost načítání. Dělá školení ve firmách, píše blog Vzhůru dolů, píše taky knihy, vede komunitní akce Frontendisti.cz, ale nejraději je s dětmi v lese. A nedá dopustit na vietnamskou kuchyni.

React optimalizace: když je i milisekunda hodně

Tomáš vám představí proces, jak jsme optimalizovali web s Reactem. Od úplného začátku, včetně toho, kudy cesta nevedla, až po návrhy na budoucí zlepšení. Těšit se můžete na zajímavé tipy a triky, které ušetří váš čas při  řešení optimalizace.
Přednášel
kupec

Tomáš se rád vrtá ve spoustě věcí a s radostí zkoumá, jak fungují. Nejčastěji si hraje na frontendu - když je každá změna hned vidět, jde mu to snadněji a tím pádem ho to víc baví. Osobně nejraději pasivně odpočívá u PS4, a doufá, že si tohle nepřečte jeho přítelkyně.

Starý vs nový kód: boj na dvou frontách

Radomír vám poví něco o okrajových tématech frontendu, o nichž se méně mluví, ale která nám při vývoji FlashScoru pomohla. Například nastíní, jak se stavíme k případům, kdy chceme udělat technologický krok vpřed, ale přitom si nemůžeme dovolit začít psát všechno na zelené louce. Povíme si něco o desktop-first přístupu, shame a shield.css, ale také o camelcase BEMu a SVG spritemapách.
Přednášel
herman

“Harry” je v Livesportu téměř 6 let. Baví ho vymýšlet nová řešení pro starší části kódu, optimalizovat a automatizovat. Největší radost má, když po přepisu části projektu není výsledkem jen lepší zážitek pro uživatele, ale také pro kolegy, kteří se na vývoji podílí. Ve volném čase hraje rád Fortnite, čte sci-fi a fantasy, a nikdy si nenechá uniknout aktuality okolo SpaceX.

Livesport Talk VII — 29.11. 2018

Posilujeme defenzivu
s Michalem Špačkem
aneb Branky, body,
bezpečnost

Crackování hesel

Na webu jsme každý den přihlášeni do řady služeb od různých poskytovatelů. Těm dáváme to skoro nejcennější - naše přístupová hesla. Jak jednoduché je dostat se k vašim heslům, když se o ně poskytovatel řádně nestará?
Přednášel
spacek

Michal Špaček vyvíjí webové aplikace a zajímá se o jejich bezpečnost. Pracoval ve společnostech Skype a Slevomat, dlouhodobě spolupracuje i s Livesportem. Poslední dekádu o webové bezpečnosti veřejně mluví na meetupech a konferencích v Česku i ve světě. Současným Michalovým projektem je Report URI - služba na zasílání bezpečnostních reportů přímo z prohlížeče.

Zlepšení zabezpečení hesel v praxi

Bezpečnost je v digitálním světě míra, ne vlastnost. A ta se časem mění. Ukážeme si, jak jsme postupovali, když jsme chtěli zvýšit míru zabezpečení hesel našich zaměstnanců i uživatelů všech našich produktů.
Přednášel
burian

Petr je v Livesportu jeden ze služebně nejstarších. Už v roce 2007 nastoupil na pozici vedoucího vývoje a našim programátorům šéfuje dodnes. V prvních letech se zaměřoval na technologický rozvoj a výkonové optimalizace sítě FlashScore, vlajkové lodi firmy. Dnes se věnuje spíš řízení než programování - pomáhá kolegům s rozvojem a organizací týmů a projektů.

Radosti a strasti se zavedením HTTPS do našich Android aplikací

V přednášce si ukážeme, jakým nástrahám jsme čelili při zapracování HTTPS do našich Android aplikací a jakým způsobem jsme se s nimi poprali, aby ani stará zařízení nepřišla zkrátka.
Přednášel
veverka

Jakub je naším Android vývojářem od loňského roku, kdy dokončil vysokou školu. Pravidelně vyhledává a sleduje technologické novinky zejména ve světě obou majoritních mobilních platforem. Nezřídkakdy je na druhé straně barikády, tedy návštěvníkem meetupů a talků. Rád hraje florbal a hokej, baví ho cvičení a celkově zdravý životní styl.

Livesport Talk VI — 21.06. 2018

Naše DevTools a
prosazování brandu

Jak provozujeme produkční aplikace a služby

Naše weby a mobilní aplikace zná a každý měsíc používá spousta lidí (zhruba tolik, kolik jich dohromady žije v Polsku, Tunisku a Austrálii, když už o těchhle zemích bude řeč :). Aplikací ale máme mnohem víc, často jen pro naši potřebu - a bez spousty těch veřejnosti neznámých by naši vývojáři měli o dost komplikovanější život. Róbert bude mluvit o tom, co jsou to produkční aplikace a co přesně znamenají pro naši infrastrukturu a technologii. A taky prozradí, čím se produkční aplikace odlišují od těch ostatních z pohledu DevOps.
Přednášel
vojcik

Róbert se stará o servery Livesportu už od roku 2009, takže pamatuje doby, kdy jsme jich měli jen pár - dnes jich má pod palcem přes 400. Je velkým fanouškem automatizace a také autorem většiny admin toolů pro správu infrastruktury. Má rád silové sporty, atletiku a pořádné sci-fi.

Prosazení brandu FlashScore 3x jinak

Do roku 2006 téměř všichni internetoví uživatelé vyhledávající sportovní live výsledky zadávali do vyhledávače slovo "livescore". Livesport přišel se svým servisem pod globálním brandem FlashScore. Podívejte se, jak jsme sportovní fanoušky naučili vyhledávat "flashscore" ve třech hodně rozdílných zemích - v Polsku, Tunisku a Austrálii.
Přednášel
macek

Mirek přišel do Livesportu v roce 2010. Tehdy byly tím nejlepším marketingem SEO a schopnost ustát Penguina a Pandu - změny algoritmů Googlu. Jak rostl Livesport a jeho možnosti, rostl i Mirkův záběr v dalších oblastech digitálního marketingu.

Jak si tvoříme interní aplikace na míru

Yii2 framework, Api Platform, Docker, Kubernetes - jestli vás tyhle technologie zajímají, bude poslední přednáška přesně pro vás. Pepa bude - stejně jako Róbert - mluvit o aplikacích, které vyvíjíme pro vlastní potřeby. Místo samotných aplikací ale představí postupy a technologie, které nám pomáhají dotáhnout tyto projekty k dokonalosti.
Přednášel
rybicka

Pepa u nás pracuje jako full-stack vývojář a věnuje se zejména rozvoji interních systémů a nástrojů. Baví ho moderní technologie a snaží se je aplikovat, kde je to možné.

Livesport Talk V - 05.04. 2018

Naše cesta k srdci
fanoušků: vývoj,
testy, lokalizace

Pět technologií a žádný pohřeb aneb Jak testujeme komplexní kód, když mockování není odpověď

Našim mobilním uživatelům pošleme měsíčně miliardy notifikací. K tomu používáme víc technologií, a musíme si být jistí, že všechny dohromady fungují spolehlivě. Ukážeme vám, jak u nás dokážeme testovat různé technologie najednou a zároveň se vyhnout "flaky" testům.
Přednášel
cvetler

Když Pavel přišel v roce 2011 do Livesportu, podílel se na vývoji FlashScore, vlajkové lodi firmy. V březnu 2013 rozjel vývoj FlashScore aplikace pro iOS a krátce nato i pro Android. Dnes vede kromě webového také mobilní tým, jehož aplikace si stáhlo už přes 50 milionů lidí.

Jak vytváříme produkt pro fanoušky z celého světa

V Česku jsme Livesport.cz, ale v zahraničí nás uživatelé znají pod jinými značkami. V Indii milují kriket a kabaddi, ve Finsku pesäpallo, v Nizozemsku šipky. Povíme si o tom, jak při vývoji novinek zohledňujeme lokální specifika a jak se nám daří přesvědčit sportovní fanoušky z nejrůznějších koutů světa, že jsme jejich domácí servis.
Přednášel
tomes

Honza přišel do Livesportu v roce 2011 a v prvních dvou letech se věnoval především marketingu. Od roku 2013, kdy firma začala využívat metodiku Scrum, plní roli product ownera ve FlashScore týmu a zastřešuje vývoj novinek pro naše uživatele. Jeho srdcovky jsou Sparta a Kája Plíšková.

Pohled do zákulisí: jak vyvíjíme ve webovém týmu

Weby Livesportu navštěvuje dohromady přes 75 milionů uživatelů měsíčně. Podívejte se s námi za oponu, jak vypadá vývoj takového projektu. Kluci z našeho webového týmu vám přiblíží, co všechno obnáší vydat nějakou novinku nebo úpravu, a taky prozradí, s čím se při tom potýkají.
Přednášeli
jeschke

Lukáš Jeschke přišel do Livesportu minulý rok jako webový vývojář a podílí se na vývoji FlashScore. Protože je z Kladna, osud mu poslal do cesty hokej, kterému se Lukáš věnuje dodnes.

komarek

Lukáš Komárek je v Livesportu od roku 2014, kdy přišel do FlashScore týmu. Za necelé čtyři roky u nás zažil úspěchy v pracovním i soukromém životě, jen titulu milovaného Arsenalu se nedočkal. Své břímě ale statečně nese dál.

Další Livesport Talky
naleznete na našem
YouTube kanálu

Šikovných kolegů
není nikdy dost

Proto má u nás šanci každý, koho žene dopředu touha takovou šanci proměnit. Máš tah na branku v krvi? Podívej se, jestli do týmu nehledáme právě tebe!

Práce v Livesportu